انقلاب ما

وظیفه نسل پرنشاط و جوان دانشجو؛ تداوم و تکامل خط مستقیم انقلاب است

انقلاب ما

وظیفه نسل پرنشاط و جوان دانشجو؛ تداوم و تکامل خط مستقیم انقلاب است

انقلاب ما

قرار بر این شد تا نوشته های دوستانتون در هیئت عاشقان اهل بیت (علیه السلام) به صورت مکتوب در این وبلاگ قرار بگیره تاهممون هرز چند گاهی سری بزنیم به این نوشته ها و تکرار بشه گفته های گذشته و یادمون بیاد که چی قرار گذاشته بودیم با خودمون وقتی این نوشته ها رو میشنیدیم.

b405
 
نویسنده: جواد محدثی
مقدمه ای از کتاب:
دوست داریم زندگى‏ هایمان، سرشار از صمیمیت و خونگرمى و صفا باشد.
حریم انسانها و حرمت همگان، محفوظ بماند و معاشرت‏ هایمان نشات‏ گرفته از «فرهنگ قرآنى‏» و تعالیم مکتب باشد.
و این، یعنى «زندگى مکتبى‏».
پایدارى و استحکام رابطه‏ هاى مردمى، در سایه رعایت نکاتى است که‏ برگرفته از «حقوق متقابل‏» افراد جامعه باشد.
در اینکه «چگونه باید زیست‏» و چه سان با دیگران باید رابطه داشت، نکته‏ اى‏ است که در بحث «آداب معاشرت‏» مى‏ گنجد.
بر خلاف فرهنگ غربى، روح و محتواى فرهنگ دینى ما بر پایه «ارتباط‏»،«صمیمیت‏»، «تعاون‏»، «همدردى‏» و «عاطفه‏» استوار است. جلوه‏ هاى این فرهنگ‏ بالنده نیز در دستورالعمل هاى اخلاقى اسلام دیده مى‏ شود.
«آداب برخورد»، «دید و بازدید»، «رفت و آمد»هاى خانوادگى و دوستانه،نحوه «گفتار» و «رفتار» با اقشار مختلف، «دوستى‏» و حد و حدود آن، مراعات‏«حقوق دیگران‏»، «ادب و سپاس و احترام‏»، از جلوه ‏هاى بارز اخلاق معاشرت‏ است. این‏گونه رابطه‏ هاى اجتماعى، با عنوانهاى مختلف و در شرایط گوناگون‏ انجام مى‏ گیرد. گاهى به صورت «صله‏ رحم‏» است; در ارتباط با اقوام و بستگان.گاهى نام «عیادت‏» به خود مى‏ گیرد; در مورد بیماران. گاهى نسبت‏ به برادران وخواهران دینى، عنوان «زیارت‏» مى‏ یابد، گاهى با همسایگان است، گاهى بامستمندان. گاهى هم بر محور اطعام است و گاهى به شکل مسافرت هاى دور ونزدیک و بردن هدیه و آوردن «سوغات سفر». گاهى هم براى شرکت در مجلس عقدو عروسى یا مشارکت در مراسم سوگ و تسلیت‏ گویى است.
به هر حال، همه اینها نوعى «رابطه‏» و «معاشرت‏» است و نشان‏ دهنده منش‏اانسانى و فرهنگ اخلاقى هر فرد. اسلام نیز در این باره‏ ها بسیار سخن گفته و رهنمودداده است که در این کتاب، گوشه‏ اى از معارف و آموزشهاى دین در این زمینه‏ ها رامرور مى‏ کنیم.
باشد که «فرهنگ خودى‏» و «هویت دینى‏» را پاس بداریم و با افتخار وسربلندى و رها از سلطه فرهنگى بیگانه و با تکیه بر ره آورد مکتب و وحى، زندگى وروابط خویش را بر پایه ارزشهاى برگرفته از قرآن و اهل بیت (علیهم‏السلام)،سامان بخشیم و براى نسلهاى آینده هم «ادب و اخلاق‏» را میراث بگذاریم.
به عنوان نمونه بخش هایی از کتاب را برای شما عزیزان می آوریم:

دید و بازدید

آنچه روحیه‏ ها را شاداب و زندگیها را باصفا مى‏ سازد، «دیدار»است. چه دیدارهاى دوستانه، چه خویشاوندانه! بویژه اگر در دیدارها،سخنان دلنشین گفته شود و خاطرات شیرین و همفکرى در مسیرگشایش مشکلات.

به «زیارت‏» برادران دینى رفتن و «دیدار مؤمنان‏»، مورد سفارش اولیاءدین است; که هم رابطه‏ هاى درونى آحاد امت را استوارتر مى‏ سازد، هم‏ محبتها را مى‏ افزاید و هم کدورتها را مى‏ زداید و هم خدا و رسول راخوشحال مى‏ سازد; و چه کار نیکى بهتر از این؟ ...
بجاست که این‏گونه دیدارها به خاطر خدا و با انگیزه خلوص وعمل به سنت دین باشد، نه روى طمع هاى دنیوى و انگیزه‏ هاى مادى وسودگرایانه و سوداگرایانه!
امام صادق(ع) به اصحاب خویش سفارش مى‏ فرمود:

به دیدار و ملاقات یکدیگر بروید و «امر» ما را یاد کنید و به یاد هم‏آرید و آن را زنده نگهدارید. این حدیث، محتواى سازنده و تربیتى وجهت‏دار و هدفدار بودن دیدارها را تبیین مى‏کند. ملاقاتهایى که‏شیعیان اهل بیت داشتند، محتوایى مکتبى داشت و به توصیه امام،مى‏ بایست در راستاى «احیاى امر» و زنده نگهداشتن مرام و مکتب وفلسفه سیاسى امامت‏ شد، تا «امت‏»، روح و جان یابد و به بیراهه نیفتد.
تزاوروا و تلاقوا و تذاکروا امرنا و احیوه‏    اصول کافى، ج‏2، ص‏175..
بخشی ازین کتاب درباره دیدار کریمانه است؛ نویسنده دراین بخش بیان میدارد که :«چه خوب که در دیدارها، قصد قربت کنید و اینها را به حساب خدابگذارید.» بعد از توضیحاتی دوحدیث گرانقدر میآورد که آن دو را برای شما ذکر میکنم
درابتدا حدیثی از پیامبر گرامی صل الله علیه و آله :
«ایما مسلم زار مسلما فلیس ایاه زار، ایاى زار و ثوابه على الجنة‏»;
هر مسلمانى که به دیدار مسلمانى برود، او را نه، بلکه مرا زیارت‏ کرده است و پاداش او بر عهده من، بهشت است. چه چیزى بالاتر ازاین؟ دیدار مؤمن، همپاى دیدار خدا!
از امام باقر و امام صادق(علیهماالسلام) روایت است:
«هر مؤمنى که به قصد دیدار مؤمن دیگر بیرون رود و او را همراه با معرفت‏ به‏ حقوقش زیارت کند، به پاداش هر گامش در این راه، خداوند حسنه‏ اى براى اومى‏ نویسد و سیئه‏ اى از او محو مى‏ کند و درجه‏ اى مى‏ افزاید. چون در بزند، درهاى‏ آسمان به رویش باز مى‏ شود و چون با یکدیگر ملاقات و مصافحه و معانقه کنند،خداى متعال رو به فرشتگان کرده و مباهات مى‏کند که: دو بنده ‏ام را بنگرید! به‏ خاطر من با هم دوستى و دیدار مى‏کنند. بر من است که از این پس از عذاب،مصونشان دارم. و چون برگردد، فرشتگان بدرقه‏ اش مى‏کنند و اگر تا شب بعد، ازدنیا برود، از حساب، معاف مى‏ شود...»
  • انقلاب ما... / گام اول خودسازی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی